post

Czy łatwo poruszać się po Warszawie osobom na wózku? Czy osoba niewidoma może korzystać ze zbiorów bibliotecznych? Jakie są warunki podróżowania z psem przewodnikiem? W jaki sposób osoba z niepełnosprawnością może zagłosować w wyborach? Z takimi zadaniami zmierzyli się uczestnicy gry miejskiej „Dostępna Warszawa”, którzy wcielili się w rolę Ambasadorów ONZ, przybywających do stolicy Polski z misją sprawdzenia, czy zapisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych są przestrzegane.

W grze wzięło udział 20 osób, młodzież z Zespołu Szkół Nr 114 w Warszawiej i sympatycy Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Gracze podzielili się na drużyny i otrzymali niezbędne do wykonywania zadań rekwizyty. Musieli wcielić się w rolę osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ich zadaniem było ocenianie dostępności budynków, dostępu do informacji, udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w czterech miejscach w Warszawie, a także zbadanie przestrzeni miejskiej podczas całej trasy gry.

Organizatorzy udzielili niezbędnego instruktażu, jak poruszać się z laską oraz jak asystować osobie niewidomej. Z odpowiednią wiedzą, uzbrojeni w mapy i karty oceny dostępności, drużyny wraz z Łącznikami ruszyły w miasto.

Każda drużyna miała dotrzeć do czerech punktów Warszawy, by tam wykonać zadania i zdobyć kolejne artykuły z Konwencji. Na Dworcu PKP Warszawa Centralna gracze musieli zaplanować podróż osoby niewidomej z Warszawy do Kołobrzegu, uzyskać informację o cenach biletu, a następnie dotrzeć na peron IV, by otrzymać od Łącznika zaszyfrowaną w Braille’u wskazówkę z adresem kolejnego punktu.

Kolejne zadanie dotyczyło zdobycia informacji w Urzędzie Miasta na temat udogodnień wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami. To zadanie okazało się cenne nie tylko dla naszych uczestników, ale także dla pracowników Urzędu, którzy z życzliwością zaangażowali się w pomoc naszym graczom w zdobyciu informacji.

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego osoby wcielające się w rolę niewidomych miały sprawdzić, w jaki sposób i gdzie mogą wypożyczyć książkę. Osoba poruszająca się na wózku badała, czy może swobodnie przemieszczać się po czytelni ogólnodostępnych książek. Aby zdobyć adres kolejnego miejsca drużyna musiała zagrać z Łącznikiem w memory i dopasować do siebie elementy definicji i zdań związanych z prawami osób z niepełnosprawnościami.

Czwarte zadanie związane było z prawem osób z niepełnosprawnościami do rekreacji, wypoczynku i równego dostępu do turystyki. Aby dowiedzieć się, jak powinien wyglądać hotel dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami gracze udali się do hotelu Mercure Grand Warszawa. Tam wspólnie mieli się zastanowić, jak można zachęcać osoby z niepełnosprawnościami do aktywnego wypoczynku oraz jak obiekty turystyczne powinny dostosowywać swoją ofertę, by każdy mógł z niej skorzystać.

Najtrudniejszym okazało się samo poruszanie się po ulicach Warszawy. Niestety już na starcie uczestnicy napotkali na bariery w postaci braku podjazdów, wysokich krawężników, słabo oznaczonych przejść dla osób niewidomych i słabowidzących. Wniosek był jeden, osoba z niepełnosprawnością nie może czuć się bezpiecznie w centrum stolicy.
O godzinie 15 wszyscy spotkali się na mecie gry, w biurze Fundacji przy Placu Konstytucji. Był czas na krótkie podsumowanie, zebranie kart oceny, poczęstunek, rozdanie dyplomów, upominków i oczywiście wspólne zdjęcie.

Inicjatywa była niezwykle cennym doświadczeniem dla wszystkich, graczy i organizatorów. Z pewnością warta powtórzenia w przyszłości.